در حال بارگذاری ...
 • دومین دوره جشنواره سراسری تئاتر فجر توسط مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با دبیری طاها عبدخدایی از 13 تا 22 بهمن 1362 در شهر تهران و در سالن‌ اصلی و چهارسو مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج، تالار محراب، تالار مولوی، تالار وحدت و تالار هنر برگزار شد.

   

  در دوره دوم این جشنواره 21 اثر در بخش مسابقه و 1 اثر در بخش ویژه شرکت داشته‌اند؛ 7 اثر از تهران، 2 اثر از اصفهان، 2 اثر از خراسان و از شهرهای فارس، قزوین، گرگان، قم، مسجدسلیمان، بوشهر، زاهدان، تبریز و یزد هر کدام یک نمایش. نمایش «قارئه الفنجان» در بخش مسابقه و نمایش «حر» در بخش ویژه در ابن دوره به زبان عربی اجرا شدند.

   

  دومین دوره جشنواره نیز به صورت ملی برگزار شده است. در این دوره آیت‌الله علی خامنه‌ای(رئیس جمهور وقت) و میرحسین موسوی(نخست وزیر وقت) پیامی برای جشنواره نگاشته‌اند. همچنین در این دوره ویژه‌نامه نمایش(نشریه دومین جشنواره سراسری تئاتر فجر) به چاپ رسیده است. پوستر این دوره از جشواره را عباس سارنج از مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی کرده است.

   

  دومین دوره جشنواره میزبان 6 نشست تخصصی بوده است. آثار این دوره در بخش‌های اثر برگزیده، نمایشنامه‌نویسی، کارگردانی، بازیگری مرد، بازیگری زن، پرداخت موفق مفهوم والای شهادت، توجه دادن به بسیج امت اسلامی در دفاع از مرزهای اعتقادی، ترسیم سیمایی از ابعاد جنگ تحمیلی کفر جهانی علیه اسلام، پرداختن به مسائل اجتماعی مبتلابه جمهوری اسلامی ایران، کوشش‌های هنری ارزنده در منطقه جنگی و جایزه ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به رقابت پرداخته‌اند. قابل ذکر است که در این دوره جشنواره داوری بخش نمایشنامه‌نویسی، براساس نمایشنامه‌های اجراشده در جشنواره صورت گرفته است.